Rusztowanie schodowe (schodnia) - właściwości i zastosowanie

Rusztowania różnego rodzaju to niezbędny element wyposażenia wielu firm z branży budowlanej, zwłaszcza jeśli w zakresie swojej działalności mają budowę dużych obiektów czy wykonywanie prac na dużych wysokościach. Solidne i lekkie rusztowanie znacząco ułatwia i przyspiesza wykonanie niezbędnych prac remontowych czy budowlanych. Co jest równie istotne - konstrukcja ta zapewnia także wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników.

Rusztowanie

Co to jest schodnia?

Jednym z elementów systemów rusztowań jest schodnia, czyli specjalna konstrukcja montowana do rusztowania w celu sprawnego i bezpiecznego poruszania się między poszczególnymi poziomami. Podstawowymi elementami rusztowania schodowego, oprócz samej ramy, są poręcze, schody oraz podesty robocze. Elementy konstrukcyjne schodni wykonane są najczęściej z aluminium, dzięki czemu są jednocześnie lekkie i odporne na uszkodzenia. Nadają się do prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Obecnie stosowane schodnie powinny posiadać odpowiednie atesty, potwierdzające zgodność z europejskimi normami EN-12810-1/2 i EN-12811-1/2/3, które określają szczegóły dotyczące projektowania, produkowania oraz montowania rusztowań.

Zalety rusztowania schodowego

Schodnie stanowią spore ułatwienie dla pracowników, zwłaszcza podczas realizacji dużych projektów budowalnych. Ich użytkowanie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego zyskują one na popularności w branży budowlanej i nie tylko. Oto kilka najważniejszych zalet schodni:

Rusztowanie schodowe

  • Bardzo łatwy i szybki system montażu i demontażu. Intuicyjne i proste rodzaje mocowań oraz nieduża waga poszczególnych elementów umożliwia szybkie złożenie całej konstrukcji bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu ekipa budowlana nie traci na montaż zbytniej ilości czasu i może szybko przystąpić do pracy.
  • Doskonała stabilność - schodni uzyskana dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji z aluminium wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy - szczególnie ważne przy dużych wysokościach.
  • Szerokie możliwości montażu i łączenia modułów w zależności do potrzeb. Specjalne systemy łączenia umożliwiają różnorodny sposób montażu schodni, w zależności od wielkości czy wysokości rusztowania.
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników to bez wątpienia jedna z najważniejszych zalet wszelkiego rodzaju rusztowań. Rusztowanie schodowe wyposażone jest w solidne poręcze zarówno wokół ramy, jak i przy schodach, co znacząco minimalizuje ryzyko wypadku podczas pracy. Dzięki schodni nie musi korzystać z niestabilnej i niewygodnej drabiny, po której ciężko wnieść potrzebny sprzęt czy materiały. Istotne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają również szerokie podesty robocze.
  • Łatwiejsza komunikacja i przemieszczanie się po rusztowaniu, co jest szczególnie istotne przy rozbudowanych i wielopoziomowych konstrukcjach. Dzięki modułom można stworzyć optymalne trasy i przejścia prowadzące do kluczowych miejsc.
  • Możliwość zamontowania kół zwiększa mobilność schodni, dzięki czemu możemy jej używać w wielu miejscach bez konieczności ponownego montowania. Opcja ta jest szczególnie przydatna w trakcie wykonywania elewacji domu.
  • Rusztowania schodowe po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca, co ułatwia ich przechowywanie oraz transport.

Uniwersalne zastosowanie rusztowania schodowego

Stosowanie rusztowań i schodni kojarzy się głównie z branżą budowlaną i placami budów. Wykorzystywane są one podczas realizacji prac na dużych wysokościach, takich jak wykonywanie elewacji oraz dociepleń, ale również podczas prac konserwatorskich, renowatorskich, tynkowania czy malowania.

Oprócz branży budowlanej schodnie wykorzystywane są także podczas innych prac wysokościowych, np. mycia okien lub montowania instalacji. Z rusztowań korzystają także montażyści paneli fotowoltaicznych, anten satelitarnych czy agencje reklamowe zajmujące się reklamami w postaci dużych billboardów.

Rusztowanie schodowe często służy też jako schody ewakuacyjne lub tymczasowe przejście podczas organizacji imprez masowych na dużych obiektach. Umożliwiają one szybkie dotarcie na wyznaczone miejsce i zwiększają bezpieczeństwo.

Rusztowanie z aluminium

Wypożyczenie rusztowania i schodni

Ze względu na wysokie ceny systemów rusztowań wiele firm czy osób chcących samodzielnie wykonać remont decyduje się na wypożyczenie rusztowania. Jest to bardzo wygodna, praktyczna, a przede wszystkim ekonomiczna opcja, zwłaszcza jeśli potrzebujemy go tylko na kilka dni, do wykonania jednorazowej pracy. Wiele wypożyczalni posiada atrakcyjne oferty wypożyczenia różnego rodzaju rusztowań wraz z transportem i profesjonalnym montażem.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania na temat wypożyczenia rusztowań lub schodni, wejdź tutaj - chętnie udzielimy Ci szczegółowych informacji!

Rusztowanie schodowe - praktyczne i bezpieczne

Rusztowanie schodowe to niezbędny element wyposażenia, zarówno na placu budowy dużych obiektów, jak i podczas wysokościowych prac wykonywanych przy domu. Odpowiednio dopasowanie rusztowanie, posiadające schody i podesty robocze, umożliwia sprawne i bezpieczne wykonanie zaplanowanych czynności - dlatego też, warto skorzystać z ofert wypożyczalni rusztowań, które zapewniają atestowane i solidne konstrukcje oraz fachowe doradztwo i pomoc w wyborze najlepszego rusztowania.

Powiązane artykuły

Kontakt

Biuro czynne pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00

ul. Myśliborska 53,
03-128 Warszawa
NIP: 701-044-74-04,
REGON: 360032892
tel. 600 795 462 lub 666 555 249
ekspresrusztowania@gmail.com

Mapa

Dodatkowe lokalizacje

Łódź- ul. Wydawnicza 5
Grójec - ul. Przemysłowa 3
Wołomin - ul. Ignacego Łukasiewicza 6
Wyszków - ul. Leśna 40
Mińsk Mazowiecki - ul.Gen.Sosnkowskiego 81
Ciechanów - ul. Śmiecińska 17

O nas
Rusztowanie warszawskie
Nasze realizacje