Rodzaje, właściwości i zastosowanie rusztowań

rusztowanie przy nowym budynku

Rusztowaniem nazywamy stabilną konstrukcję, która zapewnia dostęp do wielu miejsc, poprawia komfort pracy - często nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku - oraz jest znacznie bezpieczniejsza od standardowych drabin.

Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić i gdzie najczęściej się je stosuje? Ile kosztuje dzierżawa rusztowania? Sprawdź!

Rodzaje rusztowań budowlanych

Wyodrębnić można kilka typów rusztowań wykorzystywanych do prac na wysokości. Pamiętajmy, że najważniejsze jest dopasowanie konstrukcji do miejsca i potrzeb pracowników.

Rodzaje rusztowań podzielić można więc z uwagi na system łączenia, jak i na sposób ich wykonania. Podstawową klasyfikacją będzie natomiast podział na modele typowe i nietypowe. Te pierwsze instaluje się zgodnie z instrukcją montażu, z kolei te drugie wymagają sporządzenia dokumentacji projektowej.

Do najpopularniejszych typów rusztowań należą: rusztowanie elewacyjne, modułowe, wolnostojące, wiszące, jezdne, stojakowe, specjalne, kolumnowe, kozłowe, ramowe, wspornikowe czy rurowo-złączkowe.

Rusztowania można też podzielić na drewniane, aluminiowe i stalowe. Warto jednak pamiętać, że dawne, drewniane konstrukcje zostały już wyparte przez nowoczesne modele stalowe i aluminiowe.

O zaletach rusztowań aluminiowych przeczytasz tutaj: https://www.ekspres-rusztowania.pl/cennik/rusztowania-aluminiowe-przejezdne.

Rusztowania elewacyjne - zastosowanie

Rusztowanie elewacyjne to jedne z najpopularniejszych modeli spotykanych na budowach. Sprawdza się zarówno w przypadku remontów, jak i wznoszenia wysokich budynków. Zapewnia ono duży komfort i bezpieczeństwo. Z tego typu konstrukcji często korzystają nie tylko deweloperzy, ale i osoby prywatne, które chcą bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić remont elewacji.

Ile kosztuje wynajem rusztowań elewacyjnych? Cennik dostępny jest na: https://www.ekspres-rusztowania.pl/rusztowania-elewacyjne.

Ze względu na użyty system łączenia części konstrukcji, wyróżnić możemy rusztowania łączone modułowo, rusztowania ramowe i klinowe.

rusztowanie przy kościele

Zastosowanie rusztowań modułowych

System modułowy pozwala na tworzenie konstrukcji z wielu elementów, których montaż odbywa się na budowie, co zapewnia wygodny transport. Takie modele idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest odpowiednie dopasowania rusztowania do elewacji. System ten często więc wykorzystuje się podczas prac modernizacyjnych w przypadku budynków o niestandardowej konstrukcji, np. w kościołach. Takie rusztowania dają nam wiele możliwości wykorzystania, dlatego coraz częściej są one stosowane także jako konstrukcja sceniczna lub teatralna scenografia.

Zastosowanie rusztowań ramowych

Jeżeli prace nie są wykonywane na niestandardowych budynkach, dobrym wyborem będą rusztowania ramowe. Transport takiego rusztowania jest nieco trudniejszy, ponieważ jego szkielet stanowią montowane poprzecznie, płaskie ramy. To powoduje również, że wersje te będą składały się z mniejszej ilości elementów, niż w przypadku rusztowań modułowych.

Zastosowanie rusztowań klinowych

Na placu budowy sprawdza się też rusztowanie choinkowe (klinowe). Poszczególne poziomy tego rodzaju rusztowania łączy się używając klinów, dzięki czemu całość jest jeszcze stabilniejsza. Rusztowania klinowe mogą być wykorzystywane w przypadku budowy na znacznych wysokościach.

Rusztowania przejezdne i wiszące - co warto o nich wiedzieć?

Zdarza się, że prace remontowe nie wymagają wysokich konstrukcji zabezpieczających. Jeżeli więc potrzebujesz mobilnego systemu, by sprawnie poruszać się wzdłuż budynku, postaw na rusztowania jezdne (przejezdne). Pozwalają one dotrzeć do wyższych partii elewacji, przy jednoczesnej mobilności. Takie rusztowania posiadają kółka i specjalne blokady, co umożliwia sprawne poruszanie się bez konieczności demontażu całości.

Jeżeli podłoże na placu budowy nie jest wystarczająco nośne lub uniemożliwia postawienie konstrukcji, warto zdecydować się z kolei na rusztowania wiszące. To też dobry wybór w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zatamowania ruchu drogowego lub obawa, że zwykłe rusztowanie stojące osiągnęłoby zbyt dużą wysokość.

Czym jest rusztowanie warszawskie i ile kosztuje?

Rusztowanie warszawskie to rusztowanie kolumnowe, łączone czopowo. Moduł tworzą pionowe rury nośne połączone ze sobą nieco cieńszymi rurami.

Stosowane jest podczas wykonywania prac budowlanych na niewielkiej wysokości. Dobrze więc sprawdzi się np. podczas ocieplania, tynkowania, malowania i renowacji domów jednorodzinnych. Można je wykorzystać zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Jest bezpieczniejsze niż drabina, dlatego pomocne bywa również podczas malowania ścian i sufitu.

Ceny dzierżawy rusztowania warszawskiego znajdziesz na: https://www.ekspres-rusztowania.pl/cennik/rusztowania-warszawskie.

pracownicy na rusztowaniu

Rusztowanie - lepiej kupić czy wynająć?

Klienci często wybierają ofertę dzierżawy rusztowań, z uwagi na to, że opcja ta jest znacznie bardziej ekonomiczna. Dzierżawiąc rusztowania często mamy też zapewnioną fachową pomoc podczas montażu oraz transportu. Co więcej, dzierżawa to także gwarancja atestu i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Wybierając takie rozwiązanie, firma oferująca usługi dzierżawy, pomoże nam również z wyborem odpowiedniego sprzętu pod konkretne zastosowanie. Spośród najczęściej wybieranych modeli wyróżnić możemy rusztowanie elewacyjne, warszawskie, aluminiowe i włoskie GOFFI. Produkty takie są też regularnie konserwowane i posiadają ważne przeglądy, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie elementy są najwyższej jakości.

Oferta oraz cennik dzierżawy rusztowań włoskich GOFFI dostępny jest na:https://www.ekspres-rusztowania.pl/cennik/rusztowania-wloskie-goffi

Rusztowania to niezbędne wyposażenie każdego placu budowy. Idealnie sprawdzają się również podczas wykończeń i renowacji domów. Bez rusztowania praca byłaby nie tylko utrudniona, ale często także niebezpieczna.

Powiązane artykuły

Kontakt

Biuro czynne pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00

ul. Myśliborska 53,
03-128 Warszawa
NIP: 701-044-74-04,
REGON: 360032892
tel. 600 795 462 lub 666 555 249
ekspresrusztowania@gmail.com

Mapa

Dodatkowe lokalizacje

Łódź- ul. Wydawnicza 5
Grójec - ul. Przemysłowa 3
Wołomin - ul. Ignacego Łukasiewicza 6
Wyszków - ul. Leśna 40
Mińsk Mazowiecki - ul.Gen.Sosnkowskiego 81
Ciechanów - ul. Śmiecińska 17

O nas
Rusztowanie warszawskie
Nasze realizacje