Rusztowania - wszystko co warto o nich wiedzieć

Rusztowania to specjalne konstrukcje, umożliwiające wykonanie różnego rodzaju prac na wysokości. Mogą być wolnostojące, jezdne bądź przymocowane do budynku. Niezależnie od budowy, w każdym przypadku muszą spełniać wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są różne rodzaje rusztowań przeznaczonych do zakupu, jak i wynajmu. Jak zbudowane są rusztowania? Jakie są rodzaje rusztowań? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Jak zbudowane są rusztowania?

Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, niezastąpione podczas prac na wysokościach. Zbudowane są z pionowych i poziomych słupów, na których umieszcza się pomosty robocze. Rusztowania mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystywane jest aluminium, co niewątpliwie czyni konstrukcję wyjątkowo odporną na uszkodzenia czy zerwania. Rusztowania umożliwiają wykonanie elewacji na wysokich budynkach, a także różnego rodzaju napraw i zabiegów konserwacyjnych. Wyróżniamy kilka typów rusztowań. Każde z nich ma inną budowę i zastosowanie. Warto poznać, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje konstrukcji, aby dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

rusztowania

Rodzaje i zastosowanie rusztowań

  • Rusztowania ramowe - są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzą się przy pracach elewacyjnych, murarskich oraz ociepleniowych. Ramowe rusztowania są bardzo wytrzymałe i proste w montażu. Należy ustawić je bezpośrednio przy ścianie, a następnie zamocować za pomocą specjalnych kotew. Takie konstrukcje wykorzystuje się nie tylko w pracach remontowo-wykończeniowych, ale również podczas organizowania różnego rodzaju imprez plenerowych.
  • Rusztowania modułowe - jak sama nazwa sugeruje, składają się ze specjalnych modułów, rozmieszczonych w równych odstępach (zwykle jest to 50 cm). Są w pełni kompatybilne z rusztowaniami ramowymi. Umożliwiają stworzenie konstrukcji o dowolnym kształcie i wielkości. Rusztowania modułowe są szczególnie dobrze sprawdzą się w pracach w zakładach przemysłowych, tj. np. stocznie czy rafinerie.
  • Rusztowanie ruchome - to takie, którymi można swobodnie manewrować. Idealnie sprawdzą się w przypadku niewielkich prac renowacyjnych. Najważniejszą zaletą rusztowań ruchomych jest to, iż są one bardzo lekkie, a jednocześnie stabilne i wytrzymałe. Z powodzeniem można je użytkować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
  • Rusztowanie warszawskie - rusztowania warszawskie zbudowane są ze stalowych rur. Mogą być bardzo wysokie (nawet do 8 metrów), przez co idealnie nadają się do prac na wysokościach. Gwarantują dużą stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Rusztowania - zakup czy wynajem?

Wybór odpowiedniego rusztowania wcale nie jest taki trudny, jak mógłby się wydawać. To jednak nie wszystko. Pojawia się jeszcze kwestia, czy kupić, czy wynająć rusztowanie. Tutaj należy zastanowić się, w jaki sposób planujemy użytkować taką konstrukcję . Jeśli jest nam ona potrzebna jedynie na krótki okres to zdecydowanie lepiej rozważyć wynajem rusztowania. Natomiast, kiedy planujemy korzystać z niego długi czas to o wiele korzystniejszą opcją będzie zakup rusztowania. Dzierżawa rusztowania to doskonały pomysł, kiedy nie prowadzimy własnej firmy oraz nie mamy w zanadrzu dużej siły roboczej. Rozwiązanie to sprawdzi się także, jeśli nie znamy się na samodzielnym montażu tego typu konstrukcji. Ze względów bezpieczeństwa lepiej by taką czynność wykonali profesjonaliści. Obecnie wiele działalności oferuje wynajem rusztowań wraz z transportem i montażem na terenie całego kraju. Termin dzierżawy dopasowany jest do indywidualnych potrzeb Klienta. Dzięki temu najemca nie musi martwić się o najmniejszy szczegół.

konstrukcja rusztowania

Podsumowanie

Rusztowanie to niezbędny sprzęt przy wykonywaniu rozmaitych prac na wysokościach. Odpowiednio dobrane, zapewnia bezpieczeństwo i swobodę przemieszczania. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów rusztowań, które różnią się od siebie budową oraz przeznaczeniem. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć rusztowania ramowe, modułowe, przejezdne oraz rusztowania warszawskie. Każde z nich ma swoje zalety. Rusztowania można zarówno kupić, jak i wynająć. Wszystko zależy od tego, do jakich celów będzie nam ono potrzebne.

Powiązane artykuły

Kontakt

Biuro czynne pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00

ul. Myśliborska 53,
03-128 Warszawa
NIP: 701-044-74-04,
REGON: 360032892
tel. 600 795 462 lub 666 555 249
ekspresrusztowania@gmail.com

Mapa

Dodatkowe lokalizacje

Łódź- ul. Wydawnicza 5
Grójec - ul. Przemysłowa 3
Wołomin - ul. Ignacego Łukasiewicza 6
Wyszków - ul. Leśna 40
Mińsk Mazowiecki - ul.Gen.Sosnkowskiego 81
Ciechanów - ul. Śmiecińska 17

O nas
Rusztowanie warszawskie
Nasze realizacje