Rusztowania budowlane - konstrukcje ułatwiające prace

rusztowanie

Rusztowania tymczasowe to stabilne konstrukcje o zróżnicowanych parametrach, które zapewniają dostęp do wielu miejsc na wysokości. Pozwalają na komfortową pracę na budowie i są bezpieczniejsze od standardowych drabin. Rusztowania mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Obecnie materiałem wykorzystywanym do produkcji takiego sprzętu jest stal i aluminium, rzadziej drewno.

Jakie rodzaje rusztowań znajdziemy na rynku? Czym charakteryzują się poszczególne modele i jakie mają zastosowanie? Ile kosztuje wynajem rusztowania? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Rusztowania budowlane - rodzaje

W ofercie wypożyczalni znaleźć można wiele różnych modeli i rodzajów rusztowań. Najważniejsze jest to, aby dana konstrukcja była prawidłowo dostosowana do naszych potrzeb i oczekiwań oraz miejsca pracy. Rusztowania można podzielić ze względu na system łączenia, rodzaj montażu czy sposób ich wykonania. Ponadto można wyodrębnić dwie grupy rusztowań - typowe oraz nietypowe.

Spośród najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku wyróżniamy:

 • rusztowania elewacyjne,
 • rusztowania modułowe,
 • rusztowania jezdne,
 • rusztowania wolnostojące,
 • rusztowania wiszące,
 • rusztowania stojakowe,
 • rusztowania specjalne,
 • rusztowania ramowe,
 • rusztowania kozłowe,
 • rusztowania kolumnowe,
 • rusztowania wspornikowe,
 • rusztowania rurowo-złączkowe,
 • i wiele innych.

Właściwości i zastosowanie rusztowań - co warto wiedzieć?

Rusztowania umożliwiają wykonywanie wielu różnych prac na wysokościach i zwiększają bezpieczeństwo pracowników, chroniąc ich przed wypadkami. Są to konstrukcje stabilne, a duży wybór modeli pozwala odpowiednio dopasować je do potrzeb i charakteru pracy. Sprawdzają się one m.in. podczas wykonywania prac wykończeniowych, budowlanych, renowacyjnych lub konserwacyjnych. Używa się ich także w obiektach przemysłowych czy produkcyjnych.

rusztowanie fasadowe przy budynku

Decydując się na wynajem rusztowań aluminiowych czy stalowych, warto wcześniej zastanowić się, jaka powinna być docelowa wysokość robocza i szerokość takiej konstrukcji oraz jej maksymalne obciążenie. Pod uwagę trzeba wziąć również ciężar materiałów, które będą przechowywane na rusztowaniu.

Wysokość rusztowania powinna być odpowiednio dopasowana do wysokości budynku, przy którym prowadzone są prace. Uwagę warto zwrócić też na szerokość pomostów roboczych. Im szersze pomosty, tym praca na wysokości jest bardziej komfortowa. Szerokie podesty umożliwiają też przechowywanie materiałów budowalnych.

Rusztowania ramowe a modułowe - różnice

Rusztowania ramowe złożone są z płaskich ram. Konstrukcja usztywniona jest przy pomocy poziomych i ukośnych pomostów oraz stężeń. To bardzo solidne rusztowania, a pojedynczy podest potrafi znieść spore obciążenia. Takie modele najczęściej stosowane są podczas murowania, wykonywania elewacji czy termoizolacji, w czasie przeprowadzania prac przemysłowych oraz w ogólnym budownictwie. Są wygodne i bardzo odporne. Łączy się je z budynkiem, używając metody kotwienia.

Rusztowanie modułowe będą świetnym wyborem podczas renowacji zabytków czy przy organizacji różnego rodzaju eventów. Chętnie wykorzystywane są też wewnątrz obiektów przemysłowych. Montaż i demontaż najczęściej odbywa się na budowie, co zapewnia wygodny transport. Rusztowania modułowe to najbardziej uniwersalny system rusztowań, który charakteryzuje się łączeniem rygli i stężeń w regularnych odstępach (modułach). To pozwala na tworzenie dowolnych rusztowań, dopasowanych do kształtu budynku.

Inne rodzaje rusztowań

Przeprowadzenie niektórych prac nie wymaga użycia bardzo wysokich konstrukcji. Jeżeli więc potrzebujemy sprzętu mobilnego, postawmy na wynajęcie modelu przejezdnego. To dobre rozwiązanie szczególnie podczas przemieszczania się wzdłuż budynku. Rusztowania przejezdne są wyposażone w kółka ze specjalnymi blokadami i pozwalają na sprawne poruszanie się bez konieczności montażu i demontażu.

Jeżeli plac budowy ma niewystarczająco nośne podłoże, które uniemożliwia postawienie konstrukcji, dobrym pomysłem będzie dzierżawa rusztowania wiszącego. To też odpowiedni wybór w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zatamowania ruchu lub obawa, że zwykła konstrukcja stojąca mogłaby osiągnąć zbyt dużą wysokość.

Zalety rusztowania warszawskiego

Jak wygląda rusztowanie warszawskie? To konstrukcja kolumnowa, łączona czopowo. Moduł stworzony jest za pomocą pionowych rur nośnych, połączonych ze sobą innymi, nieco cieńszymi elementami. Takie rusztowania wykorzystuje się w przypadkach, gdy wystarczy nam niewielka wysokość robocza. Rusztowania warszawskie używane są zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. To znacznie bezpieczniejsza opcja niż drabina (np. gdy malujemy pomieszczenia w domu).

Wypożyczenie takiego sprzętu będzie odpowiednie podczas tynkowania i ocieplania, a także prowadzenia prac budowlanych i renowacyjnych w obrębie mniejszych budowli.

mężczyźni stojący na rusztowaniu

Wynajem rusztowań elewacyjnych od Expres - Rusztowania

Wypożyczalnia Expres - Rusztowania oferuje wynajem rusztowań na terenie całego kraju. Dzierżawa czy wynajem rusztowania możliwy jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Osoby prywatne i prowadzące własną działalność gospodarczą powinny więc przygotować dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem, natomiast spółki muszą przedstawić m.in. zaświadczenie REGON, NIP oraz KRS.

Rusztowanie może być wynajęte na czas określony lub nieokreślony. Dodatkowym atutem jest też możliwość wymówienia umowy z wyprzedzeniem trzech dni. Korzystając z oferty Expres - Rusztowania nie musimy martwić się o transport, konserwację oraz magazynowanie. Oferujemy też usługę montażu i demontaż (cena ustalana jest wówczas indywidualnie w momencie najmu). Posiadamy rusztowania elewacyjne, aluminiowe, warszawskie oraz włoskie GOFFI.

Ile kosztuje wynajem rusztowania?

Czy warto skorzystać z wynajmu rusztowania? Klienci chętnie wybierają ofertę wynajmu rusztowań elewacyjnych, ponieważ jest to opcja bardziej ekonomiczna. Korzystając z wynajmu mamy zapewnioną fachową obsługę, pomoc podczas transportu oraz montaż i demontaż. Wynajem rusztowania to też gwarancja atestu i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Ile jednak kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego? Cena wynajmu rusztowania zależy od wielu różnych czynników. Nie da się więc jej wprost określić. Pod uwagę należy wziąć wielkość powierzchni, ilość wynajmowanych elementów oraz czas, na jaki chcemy wynająć rusztowanie.

Niezbędne informacje na temat kosztów najmu możemy znaleźć w ogólnych cennikach wybranej wypożyczalni na jej stronie internetowej. Innym rozwiązaniem jest również kontakt e-mailowy czy telefoniczny.

Podsumowanie

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Komfort pracy i stabilność na placu budowy czy na innej wysokości jest możliwy do uzyskania dzięki odpowiednio dobranym rusztowaniom.

Rusztowanie można wynająć lub kupić, jednak znacznie bardziej ekonomiczną opcją będzie najem, dzięki któremu nie musimy martwić się o transport, konserwację oraz magazynowanie. Niektóre firmy świadczą również usługi montażu i demontażu w zależności od potrzeb klienta.

Wybierając rusztowanie, sprawdźmy, jaka jest jego wysokość robocza i dopytajmy o maksymalnie dopuszczalne obciążenie. Zwróćmy też uwagę na to, czy wybrane modele są trwałe oraz, czy mają stabilne ramy i poręcze. Jeżeli nie wiemy, jak dopasować rusztowanie do swoim potrzeb, skorzystajmy z porady specjalisty, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie.

Powiązane artykuły

Kontakt

Biuro czynne pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00

ul. Myśliborska 53,
03-128 Warszawa
NIP: 701-044-74-04,
REGON: 360032892
tel. 600 795 462 lub 666 555 249
ekspresrusztowania@gmail.com

Mapa

Dodatkowe lokalizacje

Łódź- ul. Wydawnicza 5
Grójec - ul. Przemysłowa 3
Wołomin - ul. Ignacego Łukasiewicza 6
Wyszków - ul. Leśna 40
Mińsk Mazowiecki - ul.Gen.Sosnkowskiego 81
Ciechanów - ul. Śmiecińska 17

O nas
Rusztowanie warszawskie
Nasze realizacje