Rusztowanie a podest roboczy — jakie są różnice?

olbrzymie rusztowanie

Rusztowania i podesty robocze są konstrukcjami, które odpowiadają za bezpieczeństwo osób pracujących na wysokości. Chociaż ich podstawowa funkcja jest podobna, ich odmienna specyfikacja sprawia, że najlepiej jest je zastosować w określonych przypadkach. Wybór nieodpowiedniego rozwiązania może mieć wpływ na efektywność wykonywanych prac oraz na zdrowie i życie ich użytkowników. Ostateczny wybór pomiędzy rusztowaniem a podestem roboczym zależy od wielu czynników. Chcesz wiedzieć, czym różni się rusztowanie od podestu roboczego? Przeczytaj poniższy tekst.

Czym jest rusztowanie?

Rusztowanie takie jak rusztowanie elewacyjne jest konstrukcją powszechnie używaną na różnego rodzaju placach budowy. Składa się z pionowych słupów nośnych oraz poziomych podestów, po których poruszają się pracownicy. Zamontowane na nim drabiny umożliwiają przejścia między poszczególnymi poziomami, a każdy pomost jest wyposażony w balustrady dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz osób znajdujących się w jego pobliżu. Rusztowania sprawdzają się podczas prac na dużych wysokościach. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie i zabezpieczanie pracy.

Najczęściej wykonuje się je ze stali lub aluminium. Modularna budowa rusztowań umożliwia ich wygodny transport na plac budowy oraz łatwe dopasowanie do różnych rozmiarów i kształtów budowli. Jednocześnie ich montaż i demontaż wymagają wiedzy i doświadczenia. Istnieje kilka popularnych typów tych konstrukcji takich jak rusztowania ramowe, stojakowe, kozłowe czy jezdne. Aby rusztowanie było bezpieczne, powinno spełniać określone normy prawne.

Czym charakteryzuje się podest roboczy?

Funkcją podestów roboczych, podobnie jak rusztowań, jest usprawnienie i zabezpieczanie pracy na wysokościach. Są to zazwyczaj kompaktowe i stabilne konstrukcje. W przypadku pomostów roboczych elementami nośnymi są dwie równolegle ustawione drabiny, połączone na szczycie niewielką platformą roboczą. Pomosty robocze dostępne są w różnych rozmiarach, a ich zasięg roboczy zazwyczaj wynosi od 2 do 4 metrów. Znajdują zastosowanie nie tylko na placach budowy, ale również w domach, warsztatach samochodowych, sklepach czy magazynach.

W porównaniu z rusztowaniami mają niewielkie rozmiary, są często składane, a przez to niezwykle uniwersalne. Najczęściej wytwarzane są z aluminium i służą do wykonywania zadań wymagających częstego przemieszczania. Niektóre podesty są wyposażone w kosze bezpieczeństwa, które dodatkowo chronią pracowników przed upadkiem. Ponadto wykonanie ich z aluminium umożliwia ich łatwy transport i użytkowanie. W porównaniu do drabin nie trzeba ich opierać o krawędź. Dostępne są jednakowo wersje stacjonarne, jak i jezdne, wyposażone w kółka z blokadą ruchu.

Gdzie można wykorzystać rusztowania a gdzie pomosty robocze?

Jednakowo pomosty robocze, jak i rusztowania wykorzystywane są przy pracach na wysokości. Różnice w ich budowie sprawiają, że można je wykorzystać do odmiennego typu zadań. Pomosty robocze, ze względu na ograniczony zasięg roboczy znajdują zastosowanie głównie przy mniej wymagających pracach budowlanych, takich jak malowanie pomieszczeń, tapetowanie, naprawa oraz montaż różnego typu instalacji.

Z kolei rusztowania budowlane mają szersze zastosowanie niż pomosty robocze. Doskonale sprawdzą się przy budowie domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych czy różnych obiektów przemysłowych. W przeciwieństwie do pomostów roboczych rusztowania są dostępne w wielu wariantach, co pozwala na dobór odpowiedniego typu rusztowania do danej inwestycji oraz warunków panujących na placu budowy.

pracownik magazynu sprawdzający zapasy

Jakie są największe różnice między rusztowaniem a podestem roboczym?

Istotnym parametrem różniącym rusztowanie od podestu roboczego jest ich konstrukcja i rozmiar. Rusztowania są zazwyczaj większe, dzięki czemu można je wykorzystywać do naprawdę dużych projektów budowlanych takich jak ocieplanie domów czy wymiana dachu. Rusztowania oferują większy niż podest poziom stabilności, co jest szczególnie ważne przy pracy na dużych wysokościach. Konstrukcje te są mocowane do budynków lub innych stałych obiektów, co zapewnia dodatkową stabilność. Każdy poziom rusztowania jest zazwyczaj wyposażony w balustrady i poręcze, które chronią pracowników przed upadkiem z wysokości. Ponadto, platformy rusztowań są wystarczająco szerokie, aby zagwarantować bezpieczne poruszanie się po nich oraz przechowywanie narzędzi i materiałów.

Jeżeli chodzi o szybkość montażu i demontażu przewagę mają podesty. Cecha ta sprawia, że są idealnym rozwiązaniem do prac wymagających częstej zmiany lokalizacji. Aby rusztowanie mogło dobrze spełniać swoje funkcje, musi być w odpowiedni sposób zamontowane. Jeśli nieprawidłowo je zainstalujemy, może ono stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno użytkowników, jak i osób trzecich. W kwestii odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, rusztowania sprawują się lepiej. Pracownicy korzystający z podestów roboczych na zewnątrz, muszą zachować większą ostrożność podczas wykonywania swoich obowiązków.

Jaka jest cena rusztowania i pomostu roboczego?

Koszt zakupu obu produktów zależy od wyboru danego wariantu i jego specyfikacji. Cena jednakowo rusztowania, jak i podestu roboczego uzależniona jest od takich parametrów jak dopuszczalne obciążenie czy maksymalna wysokość robocza. W ofercie sprzedawców znajdują się modele, które spełnią oczekiwania firm zajmujących się wykonywaniem drobnych remontów oraz podejmujących się przeprowadzenia dużych inwestycji. Wybór podestu roboczego jest tańszym rozwiązaniem, jednak jego zastosowanie jest bardziej ograniczone w porównaniu do rusztowania, co zawęża zakres prac, które można przy jego użyciu wykonać.

Podsumowanie

Różnice między rusztowaniem a podestem roboczym sprawiają, że są one przeznaczone do wykonywania różnego typu prac na wysokości. Rusztowania są stabilniejsze, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać do pracy na dużych wysokościach. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta się przy długotrwałych projektach budowlanych, szczególnie na zewnątrz budynków. Ich solidna konstrukcja i wyposażenie w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak balustrady, sprawiają, że są bezpiecznym rozwiązaniem do wymagających zadań. Podesty robocze, z kolei, wyróżniają się łatwością montażu i demontażu oraz większą mobilnością. Są doskonałe do krótkotrwałych prac wewnątrz budynków, takich jak malowanie czy tapetowanie. Lekkie, często wykonane z aluminium konstrukcje, mają kompaktowe rozmiary, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu i łatwe do przenoszenia.

Powiązane artykuły

Kontakt

Biuro czynne pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00

ul. Myśliborska 53,
03-128 Warszawa
NIP: 701-044-74-04,
REGON: 360032892
tel. 600 795 462 lub 666 555 249
ekspresrusztowania@gmail.com

Mapa

Dodatkowe lokalizacje

Łódź- ul. Wydawnicza 5
Grójec - ul. Przemysłowa 3
Wołomin - ul. Ignacego Łukasiewicza 6
Wyszków - ul. Leśna 40
Mińsk Mazowiecki - ul.Gen.Sosnkowskiego 81
Ciechanów - ul. Śmiecińska 17

O nas
Rusztowanie warszawskie
Nasze realizacje